background

Kult Matki Bożej w Łopatynie

      Po umieszczeniu Obrazu w łopatyńskim  kościele wieść o cudach dokonujących sie przed tym obrazem rozszerzała się coraz bardziej. Aby uniknąć jakichkolwiek nadużyć już po niecałym roku nakazano obraz wyjąć z ołtarza i opieczętować. Owinięty w obrus ołtarzowy i zapieczętowany obraz złożono pod krucyfiksem w kościele (08.06.1757r.). Rok później, bo 23.08 1758 ks. abp Władysław Łubieński wyznaczył komisję historyczno-teologiczną do zbadania autentyczności i prawdziwości cudów i łask doznanych za pośrednictwem łopatyńskiego obrazu.

                Ks. abp po zapoznaniu sie ze sprawozdaniem wspomnianej komisji 23 lutego 1759 r. wydał dekret w którym nazwał obraz "Cudownym i Łaskawym Obrazem Matki Bożej Łopatyńskiej" i przywrócił mu publiczno-liturgiczną cześć. Dekret ten odczytano w Łopatynie 08 kwietnia 1759 r., a odpieczętowanie obrazu i uroczystą intronizację wyznaczono na 13 maja 1759 r. Uroczystości - przy licznie zgromadzonych wiernych - trwały trzy dni.

                Po tych wydarzeniach Łopatyn zasłynął na Kresach Wschodnich jako sanktuarium maryjne do którego pielgrzymowali liczni wierni, w tym dostojnicy Rzeczypospolitej.

                Polacy mieszkający w Łopatynie po odzyskaniu niepodległości w II Rzeczyspospolitej w Uroczystość Wniebowzięcia NMP tj. 15 sierpnia co roku składali hołd Matce Bożej Łopatyńskiej uczestnicząc w Eucharystii jako wotum wdzięczności za ocalenie kościoła i miasta przed zniszczeniem w czasie dwukrotnego natarcia w lipcu i sierpniu 1920 r. przez konnicę Budionnego.

 

Kościół w Łopatynie odbudowany i odnowiony m.in. dzięki staraniom byłych miwszkańców Łopatyna:

lop2 A   

więcej o Łopatynie można przeczytać:
http://www.kuriergalicyjski.com/historia/portrety-miast/4621-lopatyn-male-miasteczko-z-wielka-historia  skąd pochodzi zdjęcie

Początki

Początki

Szukając początków Obrazu Łopatyńskiego musimy cofnąć się do połowy XVIII w. do osoby Macieja Niestojemskiego, podolskiego magnata zamieszkałego w Rytkowie, który bardzo pragnął być w Częstochowie i mieć stamtąd obraz. Gdy nie mógł tego dokonać osobiście poprosił, aby obraz MB Częstochowskiej kupiono dla niego. Kopia została przez oo. Paulinów poświęcona i o oryginalny Obraz Częstochowski dotknięta.

W 1754 kopia obrazu Jasnogórskiego  zawisła w domu Macieja Niestojemskiego.  Odtąd rodzina Niestojemskich codziennie przy tym obrazie modliła się i doświadczała wielu łask.

Po serii cudownych wydarzeń pan Niestojemski podjął decyzję o umieszczeniu obrazu w bezpiecznym miejscu, gdzie więcej ludzi mogłoby modlić się.  W tej intencji podjął post z całą rodziną. W nocnym widzeniu zobaczył Łopatyn i tamtejszy kościół, w którym był umieszczony jego Obraz.

By upewnić się o prawdziwości snu udał się do Łopatyna. Tam swoje plany przedstawił Katarzynie z Zamoyskich Mniszchowej, Podkomorzyni Wielkiego Księstwa Litewskiego i zyskał dla nich aprobatę.

Po powrocie do Rytkowa poczynił stosowne przygotowania i 5 lipca 1756 roku w towarzystwie rodziny i ludzi z dworu przewiózł cudami słynący obraz do Łopatyna

 

ostatnio znalazłem "Kalendarz Katolicki Krakowski na Rok Pański 1887".

Na str. 9 tego wydawnictwa w miesiącu kwietniu widnieje taki opis:
(przytaczam go, bo najdawniejszy)

2017 10 30 212214

 

Sanktuarium Matki Bożej Łopatyńskiej dziś

Ołtarz z obrazem MB Łopatyńskiej

 

 

W czasie zawieruchy wojennej (początek maja 1944) cudowny wizerunek został wywieziony z Łopatyna przez ówczesnego proboszcza ks. Franciszka Byrę. Po 2 latach tułaczki 3 maja 1946 został wniesiony w uroczystej procesji ze stacji kolejowej w Otmuchowie do kościoła parafialnego w Wójcicach k. Nysy (woj. opolskie) gdzie rok wcześniej (lipiec 1945) osiedliło się blisko 700 wygnańców z Łopatyna.
              Kolejny proboszcz ks. Kazimierz Kwiatkowski podjął starania o koronację Obrazu. Uroczystość ta miała miejsce w Wójcicach 10 sierpnia 1986 r.  Koronacji  koronami poświęconym przez Ojca św. Jana Pawła II dokonał ks. kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, a byli też obecni bp Stanisław Nowak, bp Alfons Nossol, bp Antoni Adamiuk, bp Jan Bagiński, bp Gerard Kusz oraz generał zakonu paulinów o. dr J. Płatek oraz kilka tysięcy wiernych. Na tę okoliczność telegram przysłał Papież Jan Paweł II.

Kolejną wielką uroczystością związaną z Obrazem był jubileusz 250 lecia istnienia Obrazu Matki Bożej Łopatyńskiej obchodzony w Wójcicach w 2009 roku.

W roku 2016 obchodzono w uroczysty sposób 30 rocznicę koronacji Cudownego Obrazu. Mszy św. przewodniczył i homilię do licznie zgromadzonych wiernych wygłosił ks. bp Rudolf Pierskała.
        W 2017 roku odnowiono korony i sukienkę Matki Bożej.

 

  moje doświadczenie...

    ... siedziałem przed wizerunkiem Matki Bożej Łopatyńskiej w wójcickim kościele, od kilku dni pełniłem tu obowiązki proboszcza. Obok ołtarza  wtedy jeszcze trzy gabloty z wotami i napis "250 lat jesteś z nami"...  
          Wszystko tu pachniało historią. Błądząc wzrokiem po historycznych wotach pytałem wtedy bardzo konkretnie Pana Boga: "Czy to sanktuarium żyje? czy jest już tylko wspomnieniem? czy przyjeżdżają tu ludzie z modlitwą i wiarą, czy zostają wysłuchani, czy dziękują?"...
    Pan Bóg chyba lubi konkrety....
    ...w ciągu następnych trzech tygodni złożono na moje ręce trzy wota dziękczynne: złoty pierścień z kamieniem, srebrny naszyjnik z koralowca i złoty łańcuszek z wizerunkiem Matki Bożej - a za każdym darem historia człowieka...
Miałem bardzo konkretną odpowiedź na moje konkretne pytanie.
    Dziś mogę potwierdzić z całą stanowczością: nasze sanktuarium to nie tylko historia: tu ciągle przyjeżdżają ludzie z ogromną wiarą, modlą się i są wysłuchiwani.
Sanktuarium Matki Bożej czczonej w cudami słynącym Łopatyńskim Obrazie  - żyje.

Zapraszam pielgrzymów do nawiedzenia Obrazu gdzie ludzie ciągle doznają wielu łask.  

                ks. Waldemar Chudala - proboszcz

 

Wszystkich Czcicieli MB Łopatyńskiej i pielgrzymów zapraszam co miesiąc (najczęściej jest to pierwsza sobota miesiąca o godz.12.00 - ale lepiej sprawdzić w ogłoszeniach) na Mszę św. w Waszej intencji oraz w intencjach zapisanych w Księdze Intencji naszego Sanktuarium

O godz. 11.30 rozpoczynamy modlitwę różańcową (w tym czasie jest okazja do spowiedzi) a po Mszy św. odprawiamy nabożeństwo przy ołtarzu MB Łopatyńskiej

 

zapraszam także do zerknięcia na inne teksty w rubryca "sanktuarium"

rzadko spotykany widok:
Obraz Matki Bożej Łopatyńskiej bez sukienki i koron, oraz w odnowionych koronach:

PPF 2902   X1X 9510

2024  Parafia Wójcice   globbers joomla templates