Chrzestni - warto przeczytać
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 03, listopad 2014 19:53
- Proboszcz
- Odsłony: 5866
Przepraszam - na początek trochę prawa. Ponieważ mnożą się pytania o to, kto może być chrzestnym, ilu ich musi być itp, przytaczam stosowne kanony z KPK:
CHRZESTNI
Kan. 872.
Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Rola rodziców chrzestnych nigdy nie polega, a przynajmniej polegać nie powinna, na zastępowaniu i wyręczaniu rodziców naturalnych. Zaistnieją jednak sytuacje, kiedy to rodzice poczują sie osamotnieni, a może i bezradni w określonych trudnościach, kiedy to będzie należało podjąć ważne dla dziecka decyzje życiowe. I wtedy to w ich horyzoncie myślowym winny jawić sie sylwetki rodziców chrzestnych. Wynika więc stad wniosek, że rodzice chrzestni to swego rodzaju mężowie zaufania w życiu rodzinnym. Czy zatem wśród kandydatów na chrzestnych dostrzegacie ludzi mogących waszemu dziecku służyć przykładem zdrowego życia moralnego i intelektualnego?
Zgodnie ze starodawnym zwyczajem Kościoła, człowiek nie może być dopuszczony do chrztu bez chrzestnego, wybranego ze wspólnoty chrześcijańskiej.
Można wybrać jednego lub dwoje chrzestnych (ojciec i matka chrzestni).
Chrzestni powinni przedstawić w parafii Chrztu zaświadczenie od własnego Proboszcza stwierdzające, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami.
Chrzestny musi być fizycznie obecny w czasie chrztu dziecka!
Odnośnie wyboru rodziców chrzestnych obowiązują następujące przepisy Prawa Kanonicznego:
Rodzicami chrzestnymi mogą być:
- osoby religijne (wyznania katolickiego), bierzmowane, przystępujące do sakramentów świętych, a jeżeli są małżonkami, żyjące w sakramentalnym związku małżeńskim
- muszą odznaczać się wystarczającą dojrzałością do wypełnienia swoich obowiązków (skończony przynajmniej 16 rok życia)
- musza prowadzić życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji jaką mają pełnić i być wolnymi od jakiejkolwiek kary kanonicznej
Nie mogą być nimi: ludzie zbyt młodzi, którzy sami kształtują dopiero swoją psychikę, wiarę, osoby rozwiedzione i żyjące w nowym związku, żyjące w konkubinacie, bez ślubu kościelnego, niepraktykujące .
Nie powinny być wybierane do tej godności ze względu np. na bogactwo, stan posiadania, nie powinny to być osoby z którymi kontakt fizyczny jest w zasadzie niemożliwy lub bardzo utrudniony np. przebywające na stałe za granicą.
Gdy chodzi o młodzież uczącą sie jeszcze, to często wymagane jest od nich zaświadczenie od katechety o uczęszczaniu na lekcje religii. Osoby, które są w trakcie trzyletniego przygotowywania sie do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania mogą być dopuszczone do godności rodzica chrzestnego warunkowo i tylko za wyraźną zgodą własnego Proboszcza.
Kościół stawia takie wymagania rodzicom chrzestnym, ponieważ podczas obrzędu chrztu składają wyznanie wiary we własnym imieniu - a nie w imieniu dziecka, dlatego na chrzestnych nie należy wybierać takich osób, które nie mogą szczerze złożyć tego wyznania.
Chrzestni przyjmują na siebie współodpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie dziecka, zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko utraci jedno albo oboje rodziców, względnie
gdy rodzice zaniedbują religijnie swoje dziecko. Rodzice chrzestni mają obowiązek wysłuchania przed chrztem dziecka nauki przedchrzcielnej - mogą to uczynić we własnej parafii.
Podczas ceremonii chrztu razem z rodzicami wypowiadają potrójna formułę wyrzeczenia sie zła oraz wyznania wiary. Razem z rodzicami odpowiadają na ostatnie pytanie kapłana, czy chcą, by dziecko otrzymało chrzest: "Chcemy".
W zależności od miejscowych zwyczajów rodzice chrzestni przygotowują specjalne pamiątki chrzcielne: biała szatę przygotowuje matka chrzestna [w niektórych rejonach istnieje zwyczaj wyszywania imienia dziecka na tej szacie], a ojciec chrzestny przygotowuje świecę chrzcielną.
Z okazji chrztu dziecka chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi i Komunii św.
Rodzice chrzestni powinni być także:
- świadkami bierzmowania swojego chrześniaka ,[ dobrym prezentem z tej racji mógłby być np. nowy modlitewnik czy Pismo Święte]
- uczestniczyć w ważniejszych wydarzeniach jego życia ( pierwsza rocznica urodzin;
I Komunia święta; bierzmowanie; 18 rocznica urodzin -[dobrze by było zamówić z tej racji Mszę św. ]; ślub; święcenia kapłańskie, śluby zakonne; ).
Należy zrobić wszystko, by kontakt z chrześniakiem był naturalnie częsty, by istniała miedzy wami wzajemna więź np. posyłanie sobie nawzajem życzeń świątecznych, byłoby mile widziane, by strony odczuwały, że się za siebie nawzajem modlą, ( codziennie powinno sie odmawiać dodatkowo wybraną modlitwę w intencji chrześniaka ) oraz to, że mogą liczyć nie tylko na ich materialne wsparcie z racji ważniejszych wydarzeń, ale na osobisty kontakt, rozmowę, szczególnie w okresie dorastania.
Niech na to budowanie życia duchowego i przyjaźni Jezus Chrystus Wam błogosławi.